Anders Torell ny ordförande för Sveriges Apoteksförening

Anders Torell (vd på Kronans Apotek) har idag valts till ny ordförande för Sveriges Apoteksförening. Han efterträder Tony Johansson (vd på Apoteksgruppen som slutar sitt uppdrag). Föreningens ordförandeskap roterar mellan medlemmarna som består av Sveriges alla apoteksbolag.

–  Det är en spännande tid att gå in som ordförande för föreningen. Branschen står inför ett antal gemensamma utmaningar som vi i föreningen arbetar intensivt med. Det handlar till exempel om den nationella läkemedelslistan, läkemedelsutredningens förslag och kompetenskraven på apotek för att nämna några säger Anders Torell.

 

För ytterligare kontakt:

Anders Torell, ordförande Sveriges Apoteksförening

tel: 070-198 88 00

anders.torell@kronansapotek.se

 

Johan Wallér, vd Sveriges Apoteksförening

tel: 070-239 16 06

johan.waller@sverigesapoteksforening.se