Aktuellt

Pharmacy First – ett sätt att minska trycket på hälso- och sjukvården även i Sverige?

6 maj, 2025 -

Runt om i världen utnyttjas apotekens kompetens i allt större utsträckning för att möta den ökade efterfrågan på hälso- och sjukvård. Storbritanniens initiativ Pharmacy First är den modell i Europa som har gett apoteken störst förtroende att öka tillgängligheten till behandling av..

Läs vidare

Kommentar till Konkurrensverkets rapport om den omreglerade apoteksmarknaden

25 april, 2025 -

Idag har en rapport om konkurrensen på apoteksmarknaden av Sofia Kälvemark Sporrong och Pia Frisk publicerats på uppdrag av Konkurrensverket. Rapporten fokuserar på apoteksmarknadens utveckling inför omregleringen och fram tills idag samt hur den kan komma att utvecklas framöver. Sveriges..

Läs vidare

Pressmeddelande: Branschrapport apoteksmarknaden 2024 – tillväxt men med svag lönsamhet

9 april, 2025 -

Idag har årets branschrapport över den svenska apoteksmarknaden 2024 publicerats. Marknaden växte kraftigt under 2024 och omsättningen ökade med nio procent. Antalet fysiska apotek minskade något jämfört med tidigare år samtidigt som e-handeln fortsatte att växa. Apoteksmarknaden fortsatte att växa..

Läs vidare

Debattartikel: Hög tid att införa miljöpremie för läkemedel

12 februari, 2025 -

Läs debattartikel av Johan Wallér, vd på Sveriges Apoteksförening angående att det är hög tid att införa miljöpremie på läkemedel. Läs hela debattartikeln i Aktuell Hållbarhet.   För ytterligare kommentarer:  Johan Wallér, vd Sveriges Apoteksförening johan.waller@sverigesapoteksforening.se tel: 070239 16 06

Läs vidare

Arkiv